گواهینامه ایمنی و بهداشتی آموزشگاههای آرایشی و آرایشگاهها

امروزه بسیاری از بانوان اقدام به یادگیری آرایشگری و مشاغل مرتبط با این زمینه می نمایند.این افراد برای توسعه کسب و کار خود و جذب مشتری نیاز به انجام پروسه های مهمی را دارد که یکی از مهم ترین آن ها اخذ گواهینامه ایزو ایمنی و بهداشتی آرایشگری می باشد.اطمینان مشتریان درباره شرایط و کیفیت کار شما در آرایشگاه می توانند مهم ترین رکن بازخورد مثبت و جلب مشتری باشد.بنابراین پس از اخذ مدرک آرایشگری و صدور کارت بهداشت شما می توانید به انجام برخی الزامات برای محیط کار خود اقدام به اخذ گواهینامه آرایشگری نمایید.اما برای اخذ ایزو آرایشگری نیاز به انجام چه دستورالعمل هایی است؟


استاندارد ایمنی و بهداشتی آرایشگاه ها

این استاندارد که مجموعه ای از الزامات و قوانین تخصصی آرایشگاه های آمریکا را در بردارد و به عنوان ابزاری کارآمد به آرایشگاه ها کمک می نماید که خود را با الزامات بهداشتی و ایمنی روز دنیا منطبق نموده و اطمینان خاطر مشتریان خود را بیش از پیش جلب نمایند. بنابراین آرایشگاه هایی که اقدام به اخذ گواهینامه ایزو مربوط به این زمینه می نمایند مشتریان بیشتری را به دلیل کیفیت استاندارد کاری و محیطی می توانند به خود جلب نمایند.


همچنین ترکیب این استاندارد با استاندارد مدیریت کیفیت خدمات یعنی ایزو9001  ، تضمین قابل قبولی را در سطح بین المللی برای آرایشگاه یا آموزشگاه آرایشی شما ایجاد نموده و همواره وضعیت عملکردی، بهداشتی و ایمنی آرایشگاه شما را بهبود داده که نهایتا به سوددهی بیشتر منجر خواهد شد. 


با پیاده سازی این استاندارد به صورت تلفیقی با سری های ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه ای ( ایزو 18001 ) کلیه عوامل بیماری زا را در محدوده آرایشگاه ها شناسایی، ارزیابی و دسته بندی شده و با ایجاد یک مکانیزم کنترلی مناسب، از رشد و نمو هرگونه بیماری در محل کار جلوگیری بعمل می آورد.


شرایط اخذ ایزو آرایشگاه ها

نکته ای که افراد باید از آن اطلاع داشته باشند این است که به منظور شروع به فعالیت در زمینه های آرایشی بهداشتی نیاز به مدارک معتبر جهت تاسیس سالن می باشد.بنابراین جواز تاسیس مهم ترین رکن برای اطمینان مشتری از سالن آرایشی شما می باشد.اخذ کارت بهداشت نیز از دیگر نکاتی است که برای اخذ ایزو بدان نیاز می باشد.


به زبان ساده جهت اخذ گواهینامه ایزو ایمنی و بهداشتی آرایشگاه شما ملزم به رعایت موارد زیر می باشید:

• اهداف و سیاست های سازمان را با تجزیه و تحلیل واقعیات درون و برون سازمانی، بخصوص وضعیت بازارهای هدف، تعیین و شفاف نمایید.

• فرآیندهای موثر سازمان بر تامین نیازمندی ها و انتظارات مشتریان را شناسایی نمایید و توالی و تعامل این فرآیند ها را تعیین کنید.

• نحوه انجام و مدیریت بر این فرایندها را براساس الزامات استاندارد تعیین و بصورت یک سیستم مستند نمایید.

• سیستم مستند شده را اجرا کنید :این سیستم  شامل پایش ، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل عملکرد فرآیندها و میزان دستیابی به  اهداف از قبل تعیین شده می باشد.

• اقدامات لازم را برای دستیابی به اهداف و اصلاح مشکلات مشاهده شده برنامه ریزی و اجرا کنید .


سایر گواهینامه های مرتبط با آرایشگاه ها

با رعایت الزامات مرتبط با گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت ، آرایشگاران می توانند اقدام به اخذ ایزو 9001 نمایند که در کنار آن در صورت رعایت قوانین استانداردهای رضایت مندی مشتری ، می توانند موفق به اخذ گواهینامه ایزو 10002 شده و کسب و کار خود را رونق ببخشند. با در اختیار داشتن گواهینامه های ذکر شده ، توانایی شما در دید مشتریان قرار خواهد گرفت و به واسطه رعایت الزامات ، مشتریان می توانند با اطمینان خاطر خدمات مورد نشر خود را در آرایشگاه شما انجام دهند. در حقیقت مسیر حرفه ای شدن در این زمینه به اخذ گواهینامه ایمنی و بهداشتی آرایشگری متصل می باشد.


از مهم ترین مزایای اخذ گواهینامه ایزو و صدور آن برای آرایشگاه ها که یک سیستم یکپارچه می باشد ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

✔ افزایش سطح رضایت مشتریان ،

✔ کاهش خدمات نامنطبق با سلیقه مشتری ،

✔ کاهش میزان شکایات مشتری ،

✔ افزایش سطح کیفیت خدمات آرایشگاه ،

✔ اداره آسان تر آرایشگاه ،

✔ گسترش بازارها و افزایش تعداد مشتریان سازمان ها ،

✔ ایجاد اطمینان در مشتریان ،

✔ کسب برتری فزاینده نسبت به رقبا


ممیزی و ثبت و اخذ گواهینامه ایزو بین المللی برای سیستم مدیریت سازمان توسط QAL به شما کمک می کند از اجرای اثر بخش این سیستم اطمینان یابید ، همینطور این اطمینان را در مشتریان و سایر طرف های زینفع ایجاد کنید که سیستم مدیریت کیفیت شما برای تامین نیازمندی ها و انتظارات آنها استقرار یافته و به طور اثر بخشی در حال اجراست . با در اختیار داشتن این گواهینامه ها شما می توانید نسبت به سایر رقبای خود برتری را به صورت ملموس احساس نمایید و در حوزه کاری خود پیشرفت داشته باشید.


در پایان چنانچه قصد اخذ ایزو آرایشگری برای کسب و کار خود را دارید ، می توانید جهت مشاوره و یا اخذ گواهینامه ایزو با کارشناسان ما در شرکت QAL در ارتباط باشید تا با این کار پیشرفت کاری خود را شاهد باشید.


درباره گواهینامه های ایزو

ایزو یک سازمان بین المللی مستقل و غیر دولتی است که دارای 162 سازمان استاندارد ملی است. دبیرخانه مرکزی این سازمان در ژنو سوئیس می باشد و کشور ایران نیز یکی از اعضای این سازمان می باشد. در حقیقت کلمه ISO مخفف عبارت International Organization for Standardization می باشد که به معنای سازمان بین المللی استاندارد سازی می باشد.اخذ گواهینامه ایزو یکی از

گواهینامه HACCP چيست؟

HACCP یا سیستم کنترل نقطه بحرانی تجزیه و تحلیل خطر یک سیستم کنترل فرایند است که خطرات را شناسایی می کند ممکن است در فرآیند تولید مواد غذایی اقدامات لازم برای جلوگیری از وقوع خطرات در هر مرحله از فرآیند را کاهش می دهد.

گواهینامه ایزو 45001

از نکات مهمی که می بایست برای میسر سازی نکات بهداشتی و بالا بردن ایمنی در مشاغل به آن توجه نمود ، رعایت دستورالعمل هایی است که با اخذ گواهینامه ایزو 45001 حاصل می شود.این گواهینامه بر اساس سازمان جهانی استانداردسازی یا همان ایزو تهیه و تدوین شده است و دارای ملزومات و مقررات خاصی می باشد.بنابراین واحد های صنعتی و صنایع به منظور کاهش حوادث و بالا بردن ایمنی ملزم به اخذ ایزو 45001 می باشند.

ایزو چیست ؟

در سال 1946 بیش از 25 کشور در مؤسسه مهندسان عمران در لندن ملاقات کردند تا یک سازمان بین المللی جدید ایجاد کنند که هدف آن «تسهیل هماهنگی و هماهنگی بین المللی استانداردهای صنعتی» بود. از این پس، سازمان های جدید ISO در ماه فوریه 1947 عملیات خود را آغاز کردند.

چگونه ایزو 9001 به چالش هاي SME کمک مي کند؟

بهره گیری از ایزو 9001 به منظور افزایش سطح کیفی سیستم مدیریت کسب و کار شما یکی از اولین و اساسی ترین نکات برای شروع به فعایت کاری می باشد.اخذ گواهینامه ایزو 9001 این امکان را برای صاحبان مشاغل فراهم می کند که با استفاده از رعایت دستورالعمل های آن بهبود کسب و کار محقق و این موضوع سبب رضایت مشتریان نیز خواهد شد.

تفاوت بین ایزو 9000 و ایزو 9001 چیست؟

ایزو 9000 جزء خانواده استاندارد است و یک سیستم مدیریت کیفیت را توصیف می کند و ایزو 9001 نیز حاوی الزامات سیستم مدیریت کیفیت می باشد. عموما شرکت ها برای اخذ ISO 9001 اقدام می کنند.