گواهینامه ایمنی و بهداشتی آموزشگاههای آرایشی و آرایشگاهها

امروزه بسیاری از بانوان اقدام به یادگیری آرایشگری و مشاغل مرتبط با این زمینه می نمایند.این افراد برای توسعه کسب و کار خود و جذب مشتری نیاز به انجام پروسه های مهمی را دارد که یکی از مهم ترین آن ها اخذ گواهینامه ایزو ایمنی و بهداشتی آرایشگری می باشد.اطمینان مشتریان درباره شرایط و کیفیت کار شما در آرایشگاه می توانند مهم ترین رکن بازخورد مثبت و جلب مشتری باشد.بنابراین پس از اخذ مدرک آرایشگری و صدور کارت بهداشت شما می توانید به انجام برخی الزامات برای محیط کار خود اقدام به اخذ گواهینامه آرایشگری نمایید.اما برای اخذ ایزو آرایشگری نیاز به انجام چه دستورالعمل هایی است؟


استاندارد ایمنی و بهداشتی آرایشگاه ها

این استاندارد که مجموعه ای از الزامات و قوانین تخصصی آرایشگاه های آمریکا را در بردارد و به عنوان ابزاری کارآمد به آرایشگاه ها کمک می نماید که خود را با الزامات بهداشتی و ایمنی روز دنیا منطبق نموده و اطمینان خاطر مشتریان خود را بیش از پیش جلب نمایند. بنابراین آرایشگاه هایی که اقدام به اخذ گواهینامه ایزو مربوط به این زمینه می نمایند مشتریان بیشتری را به دلیل کیفیت استاندارد کاری و محیطی می توانند به خود جلب نمایند.


همچنین ترکیب این استاندارد با استاندارد مدیریت کیفیت خدمات یعنی ایزو9001  ، تضمین قابل قبولی را در سطح بین المللی برای آرایشگاه یا آموزشگاه آرایشی شما ایجاد نموده و همواره وضعیت عملکردی، بهداشتی و ایمنی آرایشگاه شما را بهبود داده که نهایتا به سوددهی بیشتر منجر خواهد شد. 


با پیاده سازی این استاندارد به صورت تلفیقی با سری های ارزیابی ایمنی و بهداشت حرفه ای ( ایزو 18001 ) کلیه عوامل بیماری زا را در محدوده آرایشگاه ها شناسایی، ارزیابی و دسته بندی شده و با ایجاد یک مکانیزم کنترلی مناسب، از رشد و نمو هرگونه بیماری در محل کار جلوگیری بعمل می آورد.


شرایط اخذ ایزو آرایشگاه ها

نکته ای که افراد باید از آن اطلاع داشته باشند این است که به منظور شروع به فعالیت در زمینه های آرایشی بهداشتی نیاز به مدارک معتبر جهت تاسیس سالن می باشد.بنابراین جواز تاسیس مهم ترین رکن برای اطمینان مشتری از سالن آرایشی شما می باشد.اخذ کارت بهداشت نیز از دیگر نکاتی است که برای اخذ ایزو بدان نیاز می باشد.


به زبان ساده جهت اخذ گواهینامه ایزو ایمنی و بهداشتی آرایشگاه شما ملزم به رعایت موارد زیر می باشید:

• اهداف و سیاست های سازمان را با تجزیه و تحلیل واقعیات درون و برون سازمانی، بخصوص وضعیت بازارهای هدف، تعیین و شفاف نمایید.

• فرآیندهای موثر سازمان بر تامین نیازمندی ها و انتظارات مشتریان را شناسایی نمایید و توالی و تعامل این فرآیند ها را تعیین کنید.

• نحوه انجام و مدیریت بر این فرایندها را براساس الزامات استاندارد تعیین و بصورت یک سیستم مستند نمایید.

• سیستم مستند شده را اجرا کنید :این سیستم  شامل پایش ، اندازه گیری و تجزیه و تحلیل عملکرد فرآیندها و میزان دستیابی به  اهداف از قبل تعیین شده می باشد.

• اقدامات لازم را برای دستیابی به اهداف و اصلاح مشکلات مشاهده شده برنامه ریزی و اجرا کنید .


سایر گواهینامه های مرتبط با آرایشگاه ها

با رعایت الزامات مرتبط با گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت ، آرایشگاران می توانند اقدام به اخذ ایزو 9001 نمایند که در کنار آن در صورت رعایت قوانین استانداردهای رضایت مندی مشتری ، می توانند موفق به اخذ گواهینامه ایزو 10002 شده و کسب و کار خود را رونق ببخشند. با در اختیار داشتن گواهینامه های ذکر شده ، توانایی شما در دید مشتریان قرار خواهد گرفت و به واسطه رعایت الزامات ، مشتریان می توانند با اطمینان خاطر خدمات مورد نشر خود را در آرایشگاه شما انجام دهند. در حقیقت مسیر حرفه ای شدن در این زمینه به اخذ گواهینامه ایمنی و بهداشتی آرایشگری متصل می باشد.


از مهم ترین مزایای اخذ گواهینامه ایزو و صدور آن برای آرایشگاه ها که یک سیستم یکپارچه می باشد ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

✔ افزایش سطح رضایت مشتریان ،

✔ کاهش خدمات نامنطبق با سلیقه مشتری ،

✔ کاهش میزان شکایات مشتری ،

✔ افزایش سطح کیفیت خدمات آرایشگاه ،

✔ اداره آسان تر آرایشگاه ،

✔ گسترش بازارها و افزایش تعداد مشتریان سازمان ها ،

✔ ایجاد اطمینان در مشتریان ،

✔ کسب برتری فزاینده نسبت به رقبا


ممیزی و ثبت و اخذ گواهینامه ایزو بین المللی برای سیستم مدیریت سازمان توسط QAL به شما کمک می کند از اجرای اثر بخش این سیستم اطمینان یابید ، همینطور این اطمینان را در مشتریان و سایر طرف های زینفع ایجاد کنید که سیستم مدیریت کیفیت شما برای تامین نیازمندی ها و انتظارات آنها استقرار یافته و به طور اثر بخشی در حال اجراست . با در اختیار داشتن این گواهینامه ها شما می توانید نسبت به سایر رقبای خود برتری را به صورت ملموس احساس نمایید و در حوزه کاری خود پیشرفت داشته باشید.


در پایان چنانچه قصد اخذ ایزو آرایشگری برای کسب و کار خود را دارید ، می توانید جهت مشاوره و یا اخذ گواهینامه ایزو با کارشناسان ما در شرکت QAL در ارتباط باشید تا با این کار پیشرفت کاری خود را شاهد باشید.


5s یا نظام آراستگی محیط کار

5S نام یک روش سازمانی در محل کار است که از لیستی از پنج کلمه ی ژاپنی استفاده می کند. این کلمات عبارتند از Seiri ،Seiton ،Seiso ،Seiketsu و Shitsuke که همه آن ها با حرف S شروع می شوند و به همین علت با نام 5S معرفی می شود. این نظاام آراستگی هم پا با اخذ گواهینامه ایزو برای محیط های کاری مورد نیاز می باشد.

گواهینامه ایزو 22000

ایزو 22000 یک استاندارد بین المللی شناخته شده است که به طور سیستماتیک ایمنی مواد غذایی را در هر زنجیره تأمین می کند. بنابراین اخذ گواهینامه ایزو 22000 یکی از مهم ترین نکاتی است که واحد های تولیدی مواد غذایی باید آن را در نظر بگیرند.

اخذ ایزو 9001

ما قصد داریم یک راهنمای مفید در ارتباط با اخذ گواهینامه ایزو 9001 و دلیل اهمیت این گواهینامه در این قسمت به شما ارائه دهیم. ایزو 9001 یکی از مهم ترین استاندارد های موجود در زیر مجموعه ISO 9000 است. Quality Assessment Lia یک گواهینامه معتبر تحت اعتبار ASCB هست، بنابراین قبل از اینکه شما شروع به کار کنید، با ما در ارتباط باشید تا بتوانید به شما کمک کنیم تا شرایط لازم برای اخذ گواهینامه ایزو و دستیابی به صدور گواهینامه معتبر ISO 9001 را داشته باشید.

گواهینامه های ایزو پرکاربرد

با وجود مشاغل و حرفه های مختلفی که امروزه در سطح جهانی وجود دارد می بایست برای هریک از آن ها استاندارد هایی واحد و جهانی معرفی شود.به همین دلیل گواهینامه ایزو انواع مختلفی دارد که هرکدام برای کابردی خاص مورد استفاده قرار می گیرند که در این میان تعدادی از آن ها کاربرد بیشتری دارند.

وظايف و تعهدات مشاور ایزو

یک شرکت مشاور ایزو که قرار است برای سازمان ها گواهینامه ایزو صادر کرده و عملکرد آنها را بهبود بخشد دارای وظایف مشخصی است.انجام صحیح این وظایف نیاز به همکاری متقابل از طرف سازمان متقاضی گواهینامه ایزو دارد.

مراحل اخذ ایزو

اخذ ایزو برای هر سازمانی دارای مراحلی است که هم از سوی شرکت مشاور ایزو و هم سازمان متقاضی اخذ گواهینامه ایزو می بایست انجام پذیرد تا نهایتا گواهینامه مورد نظر صادر گردد.این مراحل را به صورت زیر می توان خلاصه نمود.