گواهینامه ایزو 10006

پیاده سازی و اخذ گواهینامه ایزو مدیریت پروژه یا ایزو 10006 به کارفرما این اطمینان را می دهد که پیمانکار دارای یک نظام منسجم مدیریتی برای رسیدن به اهداف پروژه می باشد و در سازمان هایی که استاندارد مدیریت پروژه مانند PMBOK یا ایزو10006 در آن پیاده سازی شده ضمن سازماندهی بهتر به امور و فرآیند ها باعث افزایش کارآیی و اثر بخشی فعالیت ها می گردد.


انجمن مدیرت پروژه APM در سال 1992 اولین سری استاندارد دانش مدیریت پروژه (Project Management Body of Knowledge)  که به اختصار PMBOK خوانده می شود. این استاندارد حاوی الزاماتی برای مدیرت پروژه می باشد که تضمین کننده رسیدن به اهداف پروژه می باشد . بر اساس PMBOK هر پروژه به 5 مرحله آغاز ، برنامه ریزی ، اجرا، کنترل و خاتمه تقسیم شده و این استاندارد برای اجرای موفق این 5 مرحله راهنمایی های کاربردی ارائه می کند . سازمان جهانی استاندارد سازی یا ISO با توجه به نتایج موفق به دست آمده از این استاندارد اقدام به تدوین استاندارد جهانی ایزو 10006 نمود و این استاندارد بین المللی می رود در جهان جانشین موفقی برای سایر روش های مدیریت پروژه گردد .


کاریرد بهره گیری از گواهینامه ایزو 10006

به طور کلی اصلی ترین کاربرد اخذ گواهینامه ایزو مدیریت پروژه برای سازمان هایی است که برای انجام پروژه های خود نیازمند افزایش کیفی آن هستند تا پروژه مورد نظر با تمام ابعاد و پیچیدگی های آن به صورت اصولی تحت نظر قرار گرفته و نتیجه نهایی افزایش کیفیت پروژه باشد.


دلایل طراحی سیستم مدیریت پروژه

بهره گیری از استاندارد های معین برای هر پروژه ای لازم است.نگارش استاندارد ایزو 10006 که دارای انواع اصول و قواعد برای تحقق افزایش کیفی پروژه می باشد مسیر رسیدن به هدف را به صورت اصولی برای شرکت ها و سازمان ها تسهیل می بخشد.بنابراین فرقی نمی کند پروژه شما در ابعاد کوچک یا بزرگ باشد ، اخذ گواهینامه ایزو 10006 برای انجام اصولی پروژه ها الزامی است.

اخذ گواهینامه ایزو 10006


مزایای استاندارد ایزو10006 مدیریت کیفیت در پروژه و داشتن گواهینامه آن :

✔ داشتن نگرش سیستماتیک به مدیریت پروژه

✔ مدیریت بهتر هزینه پروژه

✔ بهبود ارتباطات درون و برون سازمانی در پروژه بین سازمان ، مشاور ( ناظر ) و کارفرما

✔ مدیریت زمان و کاهش تاخیرات پروژه

✔ مدیریت سوابق ، مدارک و اطلاعات

✔ استفاده بهینه از منابع سازمان

✔ جلو گیری از اعمال سلیقه شخصی در مدیریت و یکنواختی روش

✔ کنترل ریسکهای پروژه

✔ مدیریت بهتر تدارکات و خریدها

✔ ایجاد نگرش مثبت به مدیریت شرکت

✔ رسیدن به کیفیت تعیین شده در پروژه


با اخذ گواهینامه  ایزو 10006 در کنار سایر گواهینامه های مورد نیاز جهت طی مسیر پیشرفت سازمان که می توان به گواهینامه ایزو 9001 ، ایزو 10004 ، اخذ گواهینامه IMS یا مدیریت یکپارچه و... اشاره کرد ، شاهد رشد و پیشرفت سازمان و افزایش اعتبار آن ها میان مشتریان و کارفرمایان خواهیم بود.


ارتباط گواهینامه ایزو 10006 با روند اجرای مدیریت پروژه

این موضوع دارای دو بعد مختلف یعنی سازمان و نظارت پروژه می باشد.از بعد سازمانی اخذ ایزو 10006 می تواند سبب افزایش کیفی ارتباط شرکت ها با یکدیگر از منظر تجاری شده و به هیمن منظور سازمان ها می توانند ارتباط راحت تری را با یکدیگر برقرار سازند.از بعد نظارتی نیز می توان گفت با اخذ گواهینامه ایزو 10006 سازمان ها در کنار بهره گیری از شاخص KPI که به بررسی عملکرد سازمان ها می پردازد ، سبب پیشرفت پروزه ها خواهد شد. بنابراین با بهره گیری از این گواهینامه می توان شاهد رسیدن سازمان به اهداف خود باشیم.کیفیت پروژه با نظارت صحیح همراه است. پس این نظارت دقیق که با اخذ ایزو 10006 حاصل می شود نتیجه بالاترین کیفیت پروژه در سازمان می باشد.


البته شایان ذکر است که ارتباط مدیران از نقش قدرت رهبری را با سیستم مدیریت پروژه نباید نادیده گرفت. این بدین معناست که سازمان در صورت به کار گیری مدیریت قوی و ایجاد مساوات و تعادل در رهبری تیم خود ، در کنار این گواهینامه می تواند به موفقیت برسد. ایجاد تعادل در بین اعضای سازمان و انجام مسئولیت ها و تقسیم آن ها به صورت اصولی راهکار مهمی است که نتیجه ایده آلی در پی خواهد داشت. به طور کلی ایجاد تعادل و توازن و انجام کارها موازی با یکدیگر برای تحقق پیشرفت سازمان امری ضروری است.


در پایان می توان گفت اخذ گواهینامه ایزو 10006 برای مدیریت پروژه های سازمان جز اصلی ترین اولویت ها برای پیشرفت هر سازمانی می باشد. بنابراین اگر به دنبال افزایش کیفی مدیریت پروژه های سازمانی خود هستید و یا به دنبال ایجاد ارتباط بهتر و موثر با سایر سازمان ها جهت تعالی سازمان خود می باشید ، اخذ ایزو 10006 می تواند مسیر این کار را برای شما میسر و تسهیل نماید.برای دریافت مشاوره در زمینه اخذ گواهینامه ایزو 10006 و یا سایر گواهینامه ها ، نحوه و هزینه صدور گواهینامه ایزو و یا سایر نکات در این زمینه ،می توانید با کارشناسان ما در شرکت QAL در ارتباط باشید.


 گواهینامه OHSAS 18001

استاندارد 18001 استانداردي است كه ما را ملزم به رعايت نكات ايمني و بهداشتي مي نمايد. آمادگي جسماني كاركنان، رعايت نكات ايمني و تجهيزات ايمني در محيط كار، آمادگي در شرايط اضطراري از قبيل سيل و زلزله و بررسي ميزان و شدت و احتمال خطرات، مي كند. براي كاهش خطرات و افزايش آگاهي كاركنان نسبت به نحوه شناسايي خطرات و محاسبه ريسك آنها دستورالعمل هايي تدوين مي گردد. رعايت استانداردهاي ايمني حافظ جان كاركنان، سلامتي آنان و حفظ اموال و دارايي هاي يك سازمان است و رعايت اين استاندارد در ايجاد يك سازمان امن و عاري از خطر، ما را ياري مي كند.سري ارزيابي ايمني بهداشت شغلي استانداردي قابل مميزي و اخذ گواهينامه مي باشد،در پاسخ به نياز سازمانها به يك استاندارد سيستم مديريت ايمني و بهداشت شغلي كه بوسيله آن بتوانند سيستم مديريت خود را در زمينه هاي بهداشتي وايمني ارزيابي نمايند، تدوين شده است.
ادامه مطلب

 گواهینامه های ایزو پرکاربرد

با وجود مشاغل و حرفه های مختلفی که امروزه در سطح جهانی وجود دارد می بایست برای هریک از آن ها استاندارد هایی واحد و جهانی معرفی شود.به همین دلیل گواهینامه ایزو انواع مختلفی دارد که هرکدام برای کابردی خاص مورد استفاده قرار می گیرند که در این میان تعدادی از آن ها کاربرد بیشتری دارند.
ادامه مطلب

 اخذ ایزو 10002

نارضایتی مشتری می تواند منجر به صدمه به تجارت ها و سازمان ها شود. مدیر باهوش راه هایی برای متفاوت کردن خود از رقبا، تعریف استاندارد خدمات مشتری و ارایه یک سیستم رسیدگی به شکایات مستمر برای مشتریان خود پیدا خواهد کرد.مدیریت شکایت چالش بر انگیز است زیرا همیشه یک راه حل ثابت وجود ندارد. موفقیت در این امر به نحوه شناخت شما از شکایت، نوع رسیدگی به آن و میزان رضایت مشتری از راه حل ارائه شده بستگی دارد. اخذ گواهینامه ایزو 10002 به سازمان ها در شناسایی، مدیریت و شناخت شکایات مشتری ها کمک می کند.
ادامه مطلب

 ایزو 3834 استاندارد اجباری جوش

ISO 3834 با الزامات کیفیت در جوشکاری برابری می کند ( هم راستا هستند ) و برای شناسایی کنترل ها و روش های لازم آماده شده است.گواهینامه ایزو 3834 استاندارد سیستم کیفیت نیست بلکه جایگزین ایزو 9001 است.
ادامه مطلب

 گواهینامه ایزو 17020

دامنه کاربرد این استاندارد در زمینه ارزیابی، بازبینی و نهایتا صدور گواهینامه ایزو 17020 برای سازمانهای تائید صلاحیت شده و انواع مختلف سازمانهای بازرسی کننده از سوی مراجع تائید صلاحیت می باشد.
ادامه مطلب

 استاندارد ایزو مختص موسسات مالی و بانک ها

استاندارد ایزو مختص موسسات مالی و بانک ها ایزو 13616: خدمات مالی و شماره حساب بین المللی بانک هاایزو 11649: گواهینامه الزامات و ساختاربانکداری کلانEBANKING: بانکداری الکترونیکیایزو 13569: خدمات مالی و امنیت اطلاعاتایزو 22307: ارزیابی اثرات حریم کاربران
ادامه مطلب