اخذ گواهینامه ایزو 9001 ویرایش 2015

ایزو 9001 چیست؟

به وب سایت ما خوش آمدید، ما قصد داریم یک راهنمای مفید برای توضیح آنچه که ایزو 9001 است و چگونه می تواند به نفع سازمان شما باشد. ایزو 9001 یکی از استانداردهای موجود در استاندارد ISO 9000 است. Quality Assessment Lia یک گواهینامه معتبر تحت اعتبار ASCB هست، بنابراین قبل از اینکه شما شروع به کار کنید، با ما در ارتباط باشید تا بتوانید به شما کمک کنیم تا شرایط لازم برای دستیابی به صدور گواهینامه معتبر ISO 9001 را درک کنید. رعایت الزامات این استاندارد، سیستم های مدیریت کیفیت را ارائه می دهد که به سازمان شما کمک می کند تا به طور موثر مدیریت کسب و کار شما را مدیریت کرده و بهترین شیوه های عملی را در اختیار شما قرار دهد. صدور گواهینامه ISO 9001 به سازمان شما سیستم های کیفیتی را ارائه می دهد که پایه ریزی برای رضایت مشتری، افزایش انگیزه کارکنان و بهبود مستمر را فراهم می کند.

گواهینامه ایزو 9001 از پرکاربردترین گواهینامه های ایزو در صورتی که به یک روش عملی به پیاده سازی ایزو 9001 پی ببرد، حداکثر سود را برای سازمان شما به ارمغان خواهد آورد و این اطمینان را حاصل خواهد کرد که سیستم های مدیریت کیفیت که تصویب شده اند، برای بهبود کسب و کار تلاش می کنند و نه تنها مجموعه ای از رویه هایی که کارکنان شما برای مدیریت آنها سخت خواهد بود. با اتخاذ رویکردی که شروع به اجرای روش های کارآمدتر و تمرکز بر اهداف کسب و کار سازمان می کند، شما به یک سیستم کمک می کنید که از کارکنان شما پشتیبانی کند و سطوح رضایت مشتری را بهبود بخشد.

صدور گواهینامه ایزو 9001 مناسب نه تنها برای سازمان های بزرگ بلکه برای کسب و کارهای کوچک است که از تصویب سیستم های مدیریت کیفیت کارآمد بهره مند خواهند شد که این موضوع باعث صرفه جویی در وقت و هزینه، بهبود بهره وری و در نهایت بهبود روابط مشتری خواهد شد.

از جمله مزایای سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 در سازمان شما میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

×      مدیریت ارشد را با فرآیند مدیریت کارآمد فراهم می کند.

×      حوزه های مسئولیت در سراسر سازمان را تعیین می کند.

×      اگر شما بخواهید برای برخی از کارهای بخش عمومی مناقصه بگیرید، لازم است.

×      یک پیام مثبت به کارمندان و مشتریان می دهد.

×      شناسایی و تشویق فرآیندهای صرفه جویی در وقت و صرفه جویی در وقت.

×      هزینه های خود را کاهش می دهد.

×      ارزیابی و بهبود مستمر را ارائه می دهد.

برخی از منافع مشتریان از اجرای سیستم مدیریت کیفیت در سازمان شما::

×      بهبود کیفیت و خدمات سازمان

×      تحویل در زمان مقرر

×      محصولات با کیفیت تر و شکایات کمتر

×      ممیزی مستقل نشان دهنده تعهد به کیفیت است.


سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2015چیست؟

ایزو 9001 استاندارد بین المللی است که الزامات سیستم مدیریت کیفیت (QMS) را مشخص می کند. تمامی سازمان ها از این استاندارد در جهت ارتقای توانایی خود در ارائه محصولات و خدماتی که متناسب نیاز مشتریان هست استفاده می کنند. این استاندارد محبوب ترین در سری ISO 9000 است و تنها استانداردیست که تمامی سازمان ها می توانند آن را تایید کنند.

ایزو 9001 برای اولین بار در سال 1987 توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) جمع آوری گردیده. این سازمان بین المللی متشکل از سازمان های استاندارد ملی با بیش از 160 کشور منتشر شده و نسخه فعلی ایزو 9001 در سپتامبر 2015 منتشر شده است.

چرا باید ازiso 9001:2015 - بررسی سیستم های مدیریت کیفیت - استفاده کرد ؟

Iso 9001:2015 برای هر سازمانی بدون در نظر گرفتن اندازه یا صنعت آن اعمال می شود

بیش از ۱ میلیون سازمان در بیش از ۱۶۰ کشور پیشنیازهای استاندارد iso 9001 را در سیستم های مدیریت کیفیت خود اعمال کرده اند.

انواع و اقسام سازمانها به این موضوع پی برده اند که استفاده کردن ازiso 9001 این مزایا را دارد :

×      سازماندهی فرایندها

×      بهبود کارایی و عملکرد فرایند ها

×      پیشرفت مداوم

همه سازمان هایی که از iso 9001 استفاده می کنند به انتقال به iso 9001:2015 در اسرع وقت تشویق می شوند . این موضوع نه تنها شامل سازمان هایی که دارای گواهینامه iso 9001:2008 هستند ، می شود بلکه هر سازمانی که در آموزش یا صدور گواهینامه ایزو دست ان در کارند .ایزو 9001 ویرایش 2015 Iso 9001:2015 چه موضوعاتی را پوشش می دهد ؟

ایزو 9001 مبتنی بر روش شناسایی برنامه-انجام-بررسی- است و یک رویکرد فرآیند گرا را برای مستند سازی و‌بررسی ساختار ، مسئو لیت ها و شیوه های مورد نیاز برای دستیابی به مدیریت موثر کیفیت در یک سازمان فراهم میکند . بخش های ویژه استاندارد شامل اطلاعاتی در مورد موضوعاتی به شرح ذیل می شود :

×      الزامات سیستم مدیریت کیفیت، از جمله اطلاعات مستند، برنامه ریزی و تعیین تعاملات فرآیند

×      مسئولیت های مدیریت

×      مدیریت منابع، از جمله منابع انسانی و محیط کار سازمان

×      تحقق محصول، از جمله مراحل طراحی تا تحویل

×      اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و بهبود QMS از طریق فعالیت هایی مانند ممیزی داخلی و اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه

×      تغییراتی که در بازبینی ۲۰۱۵ ایزو 9001 معرفی شده ، برای اطمینان از این است که iso 9001 همچنان با محیط های در حال تغییر در سازمان ها ، سازگار باشد .

برخی از به روز رسانی های کلیدی در ایزو 9001:2015عبارتند از معرفی اصطلاحات جدید ، بازسازی برخی از اطلاعات ، تاکید بر تفکر مبتنی بر ریسک به منظور افزایش رویکرد فرآیند ، بهبود کاربرد در خدمات و افزایش الزامات رهبری . مجموعه ای از منابع برجسته ای که جزییات بیشتر در مورد iso 9001 را شامل می شوند ، از جمله داده های قابل استفاده برای انتقال به 9001:2015 را اینجا مشاهده کنید .


چگونه و از کجا باiso 9001:2015 شروع کنم ؟

سازمان ها و افرادی که از ایزو 9001 استفاده میکنند، در اسرع وقت به انتقال به نسخه تجدید نظر شده ۲۰۱۵ تشویق می شوند ، با این وجود انجمن بین المللی اعتبار بخشی (IAF) و کمیته iso در ارزیابی سازگاری (CASCO) با یک دوره انتقال ۳ ساله از تاریخ انتشار iso 9001:2015 موافقت کرده اند.


مزایای ISO 9001 چیست ؟ 

ایزو 9001 به سازمان ها کمک می کند تا مشتریان آنها به طور مداوم محصولات و خدمات با کیفیت بالا دریافت کنند که به نوبه خود مزایای بسیاری را شامل می شود، از جمله مشتریان ، مدیریت و کارکنان راضی. از آنجاییکه iso 9001 الزامات لازم برای یک سیستم مدیریت کیفیت موثر را مشخص می کند، سازمان ها دریافته اند که استفاده از استاندارد به آنها کمک می کند که به موارد زیر برسند :

×      سازماندهی QMS

×      ایجاد مشتریان ، مدیریت و کارکنان راضی

×      پیشرفت مداوم

دریافت گواهینامه ایزو 9001 همچنین مزایای مالی مانند صرفه جویی در هزینه را فراهم می کند. در نوادا، مدرسه منطقه کلارک از ISO 9001 برای صرفه جویی 174 میلیون دلار در 10 سال گذشته در هزینه های واقعی و اجتناب از هزینه استفاده کرده است. بیش از 3،000 کارمند استاندارد آموزش داده شد و سه عامل حیاتی موفقیت سیستم را به وجود آورد: آموزش، ارتباطات و احترام و کارایی.


مزاياي انتقال به ایزو 9001 ورژن 2015

تغيير به استاندارد جديد ایزو 9001 : 2015 مزاياي کليدي مختلف را به سازمان ها ارائه می دهد. از جمله مزایای آن:

•         عملکرد بهتر کسب و کار - ساختار ورژن جديد ایزو 9001 تضمين مي کند که سيستم مديريت به روش هاي تجاري سازمان مي پردازد

اين ابزار به عنوان يک ابزار مديريت کسب و کار به کار مي رود و عملکرد را افزايش مي دهد و ارزش واقعي را به ارمغان مي آورد، و فرآيندهاي عملکرد سالم را به سازمان اضافه مي کند.


•         اعتبار شما - به سادگي ، سيستم ايزو را پياده سازي کنيد و نسبت به تامين کنندگان، مشتريان و رقباي خود حساس باشيد

پياده سازي واجراي اوليه سيستم ايزو سعي و کوشش شما را نشان ميدهد و ميتواند در مناقصه ها، پيشنهادات و روابط تجاري به شما کمک کند


•         تصويب تفکر مبتني بر ريسک - معرفي ريسک و مديريت زمان

سيستم مديريتي استاندارد ایزو 9001:2015 سيستم شما را از وضعيت واکنش پذير به حالت فعاليت پيش خواهد برد و استفاده از آن به عنوان يه سيستم تقويتي و تسريع دهنده در کارها عمل ميکند

اين اطمينان بوجود مي آيد که سازمان شما قادر به شناسايي خطرات و فرصت ها به طور موثرتري خواهد شد

در نتيجه بهبود بهره وري عملياتي و کاهش تکرار، صرفه جويي در زمان و پول حاصل ميشود


•         رويکرد عملي تر - انتقال اوليه به نسخه جديد استاندارد ایزو 9001 به اين معني است که شما مي توانيد با ورژن جديد به سرعت از الزامات پيشگيرانه کمتري بهره مند شويد. به عنوان مثال، مستند سازي کاهش مي يابد ، و باعث صرفه جويي در وقت و منابع مي شود.


•         ادغام ( ترکيب ) بهبود يافته

نسخه جدید قابلیت ترکیب پذیری بیشتری با استانداردهای 14001 و ایزو 18001 دارد.


گواهینامه ایمنی و بهداشتی آموزشگاههای آرایشی و آرایشگاهها

امروزه بسیاری از بانوان اقدام به یادگیری آرایشگری و مشاغل مرتبط با این زمینه می نمایند.این افراد برای توسعه کسب و کار خود و جذب مشتری نیاز به انجام پروسه های مهمی را دارد که یکی از مهم ترین آن ها اخذ گواهینامه ایزو ایمنی و بهداشتی آرایشگری می باشد.اطمینان مشتریان درباره شرایط و کیفیت کار شما در آرایشگاه می توانند مهم ترین رکن بازخورد مثبت و جلب مشتری باشد.

مراحل اخذ ایزو

اخذ ایزو برای هر سازمانی دارای مراحلی است که هم از سوی شرکت مشاور ایزو و هم سازمان متقاضی اخذ گواهینامه ایزو می بایست انجام پذیرد تا نهایتا گواهینامه مورد نظر صادر گردد.این مراحل را به صورت زیر می توان خلاصه نمود.

شرایط تعلیق و ابطال گواهینامه ایزو

تعلیق گواهینامه ایزو ، ابطال گواهینامه و یا کاهش دامنه گواهینامه باید یک خط مشی و رویه ای برای تعلیق و ابطال و کاهش دامنه گواهینامه های ایزو و استانداردها وجود داشته باشد. سازمان گواهی کننده باید در موارد زیر گواهینامه را تعلیق کند:

اخذ ایزو 15189

هدف از تدوین ایزو15189، تعیین الزامات خاص برای کیفیت و احراز صلاحیت در آزمایشگاه های پزشکی می باشد.ایزو 15189 توسط آزمایشگاه های پزشکی برای ایجاد و تکوین سیستم مدیریت کیفیت و ارزیابی صلاحیت خود کاربرد دارد.

تفاوت بین ایزو 9000 و ایزو 9001 چیست؟

ایزو 9000 جزء خانواده استاندارد است و یک سیستم مدیریت کیفیت را توصیف می کند و ایزو 9001 نیز حاوی الزامات سیستم مدیریت کیفیت می باشد. عموما شرکت ها برای اخذ ISO 9001 اقدام می کنند.

ISO TS 29001

استاندارد ایزو29001 توسط کمیته فنی مواد، تجهیزات وسازه های در یایی برای صنایع نفت ،پتروشیمی وگاز طبیعی منتشر گردید.باتوجه به نیاز خاص این صنایع در توانمند سازی وتکرار پذیری فرآیند های موثر در مشخصه های عملکرد محصول وتعادل این فرآیند ها باشرایط محیطی سازمان،ایزو29001 تاکیدی مضاعف بر اهم موضوعات مطرح در این سازمان نموده است.