اخذ گواهینامه ایزو 9001 ویرایش 2015

ایزو 9001 چیست؟

ما قصد داریم یک راهنمای مفید در ارتباط با اخذ گواهینامه ایزو 9001 و دلیل اهمیت این گواهینامه در این قسمت به شما ارائه دهیم. ایزو 9001 یکی از مهم ترین استاندارد های موجود در زیر مجموعه ISO 9000 است. Quality Assessment Lia یک گواهینامه معتبر تحت اعتبار ASCB هست، بنابراین قبل از اینکه شما شروع به کار کنید، با ما در ارتباط باشید تا بتوانید به شما کمک کنیم تا شرایط لازم برای اخذ گواهینامه ایزو و دستیابی به صدور گواهینامه معتبر ISO 9001 را داشته باشید. رعایت الزامات این استاندارد، سیستم های مدیریت کیفیت را ارائه می دهد که به سازمان شما کمک می کند تا به طور موثر مدیریت کسب و کار شما را مدیریت کرده و بهترین شیوه های عملی را در اختیار شما قرار دهد. صدور گواهینامه ISO 9001 به سازمان شما سیستم های کیفیتی را ارائه می دهد که پایه ریزی برای رضایت مشتری، افزایش انگیزه کارکنان و بهبود مستمر را فراهم می کند.


اخذ گواهینامه ایزو 9001 به عنوان یکی از پرکاربرد ترین گواهینامه های ایزو از اهیمت بالایی برخوردار است. در صورتی که به یک روش عملی به پیاده سازی ایزو 9001 پی ببرید، حداکثر سود را برای سازمان شما به ارمغان خواهد آورد و این اطمینان را حاصل خواهد کرد که سیستم های مدیریت کیفیت که تصویب شده اند، برای بهبود کسب و کار تلاش می کنند و نه تنها مجموعه ای از رویه هایی که کارکنان شما برای مدیریت آن ها سخت خواهد بود. با اتخاذ رویکردی که شروع به اجرای روش های کارآمدتر و تمرکز بر اهداف کسب و کار سازمان می کند، شما به یک سیستم کمک می کنید که از کارکنان شما پشتیبانی کند و سطوح رضایت مشتری را بهبود بخشد.


صدور گواهینامه ایزو 9001 مناسب نه تنها برای سازمان های بزرگ بلکه برای کسب و کارهای کوچک هم می باشد که از تصویب سیستم های مدیریت کیفیت کارآمد بهره مند خواهند شد. این موضوع باعث صرفه جویی در وقت و هزینه، بهبود بهره وری و در نهایت بهبود روابط مشتری خواهد شد.


از جمله مزایای اخذ ایزو 9001 در سازمان شما می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

✔ مدیریت ارشد را با فرآیند مدیریت کارآمد فراهم می کند.

✔ حوزه های مسئولیت در سراسر سازمان را تعیین می کند.

✔ اگر شما بخواهید برای برخی از کارهای بخش عمومی مناقصه بگیرید، لازم است.

✔ یک پیام مثبت به کارمندان و مشتریان می دهد.

✔ شناسایی و تشویق فرآیندهای صرفه جویی در وقت و صرفه جویی در وقت.

✔ هزینه های خود را کاهش می دهد.

✔ ارزیابی و بهبود مستمر را ارائه می دهد.

اخذ گواهینامه ایزو


برخی از منافع مشتریان از اجرای سیستم مدیریت کیفیت در سازمان شما:

• بهبود کیفیت و خدمات سازمان

• تحویل در زمان مقرر

• محصولات با کیفیت تر و شکایات کمتر با اخذ گواهینامه ایزو 9001

• ممیزی مستقل نشان دهنده تعهد به کیفیت است.


سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2015 چیست؟

ایزو 9001 استاندارد بین المللی است که الزامات سیستم مدیریت کیفیت (QMS) را مشخص می کند. تمامی سازمان ها از این استاندارد در جهت ارتقای توانایی خود در ارائه محصولات و خدماتی که متناسب نیاز مشتریان هست استفاده می کنند. این استاندارد محبوب ترین در سری ISO 9000 است و تنها استانداردیست که تمامی سازمان ها می توانند آن را تایید کنند.


ایزو 9001 برای اولین بار در سال 1987 توسط سازمان بین المللی استاندارد (ISO) جمع آوری گردیده. این سازمان بین المللی متشکل از سازمان های استاندارد ملی با بیش از 160 کشور منتشر شده و نسخه فعلی ایزو 9001 در سپتامبر 2015 منتشر شده است.


چرا باید ازISO 9001:2015 استفاده کرد؟

اخذ گواهینامه ایزو 9001:2015 برای هر سازمانی بدون در نظر گرفتن اندازه یا صنعت آن اعمال می شود. بیش از یک میلیون سازمان در بیش از 160 کشور پیشنیاز های استاندارد ISO 9001 را در سیستم های مدیریت کیفیت خود اعمال کرده اند.انواع و اقسام سازمان ها به این موضوع پی برده اند که اخذ ایزو 9001:2015 دارای مزایای بسیاری است که عبارتند از:


مزایای اخذ گواهینامه ایزو 9001:2015

✔ سازماندهی فرایند ها

✔ بهبود کارایی و عملکرد فرایند ها

✔ پیشرفت مداوم


همه سازمان هایی که از ISO 9001 استفاده می کنند به انتقال به ISO 9001:2015 در اسرع وقت تشویق می شوند . این موضوع نه تنها شامل سازمان هایی که دارای گواهینامه ISO 9001:2008 هستند ، می شود بلکه هر سازمانی که در آموزش یا صدور گواهینامه ایزو دست ان در کارند .


ISO 9001:2015 چه موضوعاتی را پوشش می دهد؟

ایزو 9001 مبتنی بر روش شناسایی برنامه-انجام-بررسی- است و یک رویکرد فرآیند گرا را برای مستند سازی و ‌بررسی ساختار ، مسئولیت ها و شیوه های مورد نیاز برای دستیابی به مدیریت موثر کیفیت در یک سازمان فراهم می کند. بخش های ویژه استاندارد شامل اطلاعاتی در مورد موضوعاتی به شرح ذیل می شود :

• الزامات سیستم مدیریت کیفیت، از جمله اطلاعات مستند، برنامه ریزی و تعیین تعاملات فرآیند

• مسئولیت های مدیریت

• مدیریت منابع، از جمله منابع انسانی و محیط کار سازمان

• تحقق محصول، از جمله مراحل طراحی تا تحویل

• اندازه گیری، تجزیه و تحلیل و بهبود QMS از طریق فعالیت هایی مانند ممیزی داخلی و اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه

• تغییراتی که در بازبینی 2015 ایزو 9001 معرفی شده ، برای اطمینان از این است که ISO 9001 همچنان با محیط های در حال تغییر در سازمان ها ، سازگار باشد .


برخی از به روز رسانی های کلیدی در ایزو 9001:2015عبارتند از معرفی اصطلاحات جدید ، بازسازی برخی از اطلاعات ، تاکید بر تفکر مبتنی بر ریسک به منظور افزایش رویکرد فرآیند ، بهبود کاربرد در خدمات و افزایش الزامات رهبری . مجموعه ای از منابع برجسته ای که جزییات بیشتر در مورد ISO 9001 را شامل می شوند ، از جمله داده های قابل استفاده برای انتقال به 9001:2015 را اینجا مشاهده کنید .

اخذ ایزو 9001


چگونه و از کجا با ISO 9001:2015 شروع کنم؟

سازمان ها و افرادی که اقدام به اخذ ایزو 9001 کرده اند و از آن استفاده می کنند، در اسرع وقت به انتقال به نسخه تجدید نظر شده 2015 تشویق می شوند ، با این وجود انجمن بین المللی اعتبار بخشی (IAF) و کمیته ISO در ارزیابی سازگاری (CASCO) با یک دوره انتقال 3 ساله از تاریخ انتشار ISO 9001:2015 موافقت کرده اند.


مزایای اخذ گواهینامه ایزو 9001 چیست ؟

اخذ ایزو 9001 به سازمان ها کمک می کند تا مشتریان آن ها به طور مداوم محصولات و خدمات با کیفیت بالا دریافت کنند که به نوبه خود مزایای بسیاری را شامل می شود. از جمله مشتریان ، مدیریت و کارکنان راضی. از آنجایی که ISO 9001 الزامات لازم برای یک سیستم مدیریت کیفیت موثر را مشخص می کند، سازمان ها دریافته اند که استفاده از استاندارد به آنها کمک می کند که به موارد زیر برسند :

✔ سازماندهی QMS

✔ ایجاد مشتریان ، مدیریت و کارکنان راضی

✔ پیشرفت مداوم


اخذ گواهینامه ایزو 9001 همچنین مزایای مالی مانند صرفه جویی در هزینه را فراهم می کند. در نوادا آمریکا، مدرسه منطقه کلارک از ISO 9001 برای صرفه جویی 174 میلیون دلار در 10 سال گذشته در هزینه های واقعی و اجتناب از هزینه استفاده کرده است. بیش از 3000 کارمند استاندارد آموزش داده شد و سه عامل حیاتی موفقیت سیستم را به وجود آورد: آموزش، ارتباطات و احترام و کارایی.


مزایای انتقال به ایزو 9001 ورژن 2015

تغییر به استاندارد جدید ایزو 9001 : 2015 مزایای کلیدی مختلف را به سازمان ها ارائه می دهد. از جمله مزایای آن:

عملکرد بهتر کسب و کار: ساختار ورژن جدید ایزو 9001 تضمین می کند که سیستم مدیریت به روش های تجاری سازمان می پردازد.این ابزار به عنوان یک ابزار مدیریت کسب و کار به کار می رود و عملکرد را افزایش می دهد و ارزش واقعی را به ارمغان می آورد، و فرآیندهای عملکرد سالم را به سازمان اضافه می کند.


اعتبار شما: به سادگی سیستم ایزو را پیاده سازی کنید و نسبت به تامین کنندگان، مشتریان و رقبای خود حساس باشید. پیاده سازی و اجرای اولیه سیستم ایزو پس از اخذ ایزو 9001 سعی و کوشش شما را نشان می دهد و می تواند در مناقصه ها، پیشنهادات و روابط تجاری به شما کمک کند


تصویب تفکر مبتنی بر ریسک - معرفی ریسک و مدیریت زمان: سیستم مدیریتی استاندارد ایزو 9001:2015 سیستم شما را از وضعیت واکنش پذیر به حالت فعالیت پیش خواهد برد و استفاده از آن به عنوان یه سیستم تقویتی و تسریع دهنده در کارها عمل می کند. پس از اخذ گواهینامه ایزو این اطمینان بوجود می آید که سازمان شما قادر به شناسایی خطرات و فرصت ها به طور موثر تری خواهد شد. در نتیجه بهبود بهره وری عملیاتی و کاهش تکرار، صرفه جویی در زمان و پول حاصل می شود.


رویکرد عملی تر: انتقال اولیه به نسخه جدید استاندارد ایزو 9001 به این معنی است که شما می توانید با ورژن جدید به سرعت از الزامات پیشگیرانه کمتری بهره مند شوید. به عنوان مثال، مستند سازی کاهش می یابد ، و باعث صرفه جویی در وقت و منابع می شود.


ادغام (ترکیب) بهبود یافته: نسخه جدید قابلیت ترکیب پذیری بیشتری با گواهینامه ایزو 14001 و ایزو 18001 دارد.


در پایان اگر قصد اخذ گواهینامه ایزو 9001 را دارید می توانید با کارشناسان ما در شرکت QAL در ارتباط باشید.


ممیزان QAL چه ویژگی هایی باید داشته باشند ؟

کلیه اشخاص دخیل در انجام ممیزی سیستم مدیریت کیفیت باید شایستگی و دانش لازم را براساس الزامات شایستگی ایزو 17021:2011 که در زیر بدان اشاره شده است ، داشته باشند . لازم نیست که کلیه اعضای تیم ممیزی شایستگی یکسان داشته باشند، بلکه تیم ممیزی می تواند برای انجام یک ممیزی شایستگی کافی داشته باشد

مراحل اخذ ایزو

اخذ ایزو برای هر سازمانی دارای مراحلی است که هم از سوی شرکت مشاور ایزو و هم سازمان متقاضی اخذ گواهینامه ایزو می بایست انجام پذیرد تا نهایتا گواهینامه مورد نظر صادر گردد.این مراحل را به صورت زیر می توان خلاصه نمود.

گواهینامه ایزو مراکز آموزشی

این استاندارد به منظور کمک به موسسه های آموزشی میباشد تا سیستم مدیریت کیفیت بر پایه استاندارد ایزو 9001 را با توجه به شرایط و ویژگی های خاص موسسات طرح ریزی و پیاده سازی نماید.

گواهینامه ایزو 10006

پیاده سازی و داشتن گواهینامه سیستم مدیریت پروژه ایزو10006 به کارفرما این اطمینان را می دهد که پیمانکار دارای یک نظام منسجم مدیریتی برای رسیدن به اهداف پروژه می باشد و در سازمان هایی که استاندارد مدیریت پروژه مانند PMBOK یا ایزو10006 در آن پیاده سازی شده ضمن سازماندهی بهتر به امور و فرآیند ها باعث افزایش کارآیی و اثربخشی فعالیت ها می گردد.

گواهینامه OHSAS 18001

استاندارد 18001 استانداردي است كه ما را ملزم به رعايت نكات ايمني و بهداشتي مي نمايد. آمادگي جسماني كاركنان، رعايت نكات ايمني و تجهيزات ايمني در محيط كار، آمادگي در شرايط اضطراري از قبيل سيل و زلزله و بررسي ميزان و شدت و احتمال خطرات، مي كند. براي كاهش خطرات و افزايش آگاهي كاركنان نسبت به نحوه شناسايي خطرات و محاسبه ريسك آنها دستورالعمل هايي تدوين مي گردد. رعايت استانداردهاي ايمني حافظ جان كاركنان، سلامتي آنان و حفظ اموال و دارايي هاي يك سازمان است و رعايت اين استاندارد در ايجاد يك سازمان امن و عاري از خطر، ما را ياري مي كند.سري ارزيابي ايمني بهداشت شغلي استانداردي قابل مميزي و اخذ گواهينامه مي باشد،در پاسخ به نياز سازمانها به يك استاندارد سيستم مديريت ايمني و بهداشت شغلي كه بوسيله آن بتوانند سيستم مديريت خود را در زمينه هاي بهداشتي وايمني ارزيابي نمايند، تدوين شده است.

اخذ ایزو 10004

ایزو 10004 راهنمایی هایی را برای اجرای فرآیندهای نظارت و ارزیابی رضایت مشتری تعریف و ارائه می دهد ISO 10004 برای استفاده درهمه سازمان ها صرف نظر از نوع، اندازه یا محصول ارائه شده است.